Vale Noel Wall

Noel Wall, a Hall of Fame member and legend of the Olinda Cricket Club, sadly passed away this morning aged 90. One of natures true gentlemen, Noel was Read more

New Committee Appointed for 2016/17

At the AGM held on the 20th April, a new committee was formed for the 2016/17 season, with Matt Blanchard re-appointed as President. The Committee have Read more

Notice of AGM

The club's Annual General Meeting will be held on Wednesday 20th of April 2016 at the Olinda Reserve Social Rooms starting at 7.30pm . The meeting usually Read more

Olinda CC set to move to FTGDCA in 2016/17

At the Special General Meeting held on 20th March 2016, club members voted in favour of a move to the FTGDCA (Ferntree Gully District Cricket Association) Read more

2015/16 Club Presentation Day

The 2015/16 Presentation Day will be held on Sunday 20th March , starting at 1pm at the clubrooms . The Presentation Day will conclude the season for Read more

Notification of a Special General Meeting

Dear Life Members, Members, Players and Parents, At this week's Committee meeting, a motion was passed to hold a Special General Meeting of Club Members Read more

Fixtures, Scores and Ladders

GRADE RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
Under 16-3 SF
Bayswater Park
4/111
   def  
Olinda
8/110
Guy Turner Reserve 
L Grade SF
Warrandyte 6th XI
4/269(cc)
   def  
Olinda 3rd XI
83
Barngeong Reserve No.2 
Masters Division 2 (Ken Johnston Trophy) GF
Mooroolbark 1
5/181
   def  
Olinda 1
4/178(cc)
Kimberly Reserve No 1 
Under 16-3 10
Olinda
129
   def by  
Heathmont Baptist
130
Olinda Reserve 
Under 14-2 (Alan L. Reidy Shield) 11
Heathmont Baptist
8/175(cc)
   def  
Olinda
6/156(cc)
Heathmont Reserve 
Under 12-2 (Roy Baldwin Shield) 11
Olinda
7/172(cc)
   def  
South Warrandyte Hawks
9/164(cc)
Olinda Reserve 
Under 12-6 10
Olinda
8/174
   def by  
Wonga Park
6/182
Kalorama Reserve 
Masters Division 2 (Ken Johnston Trophy) SF
Templeton 1
9/195
   def by  
Olinda 1
7/208
Templeton Reserve 
L Grade 13
St Andrews 8th XI
8/158
   def  
Olinda 3rd XI
130
JW Manson Reserve No.3 
D Grade (Don Smith Shield) 13
Kilsyth 4th XI
7/303
   def  
Olinda 2nd XI
137
Roy Baldwin Reserve 
Stuart Newey Plate 10
Olinda 1st XI
117 and 141
   def by  
Wantirna South 2nd XI
4/296(dec)
Olinda Reserve 
Masters Division 2 (Ken Johnston Trophy) 7
Olinda 1
9/154(cc)
   def by  
Mooroolbark 1
8/163(cc)
Olinda Reserve 
Under 16-3 9
Montrose
107
   def by  
Olinda
186
Montrose Reserve 
Under 14-2 (Alan L. Reidy Shield) 10
Olinda
90
   def by  
Mooroolbark
4/193
Olinda Reserve 
Under 12-2 (Roy Baldwin Shield) 10
Olinda
9/145
   def by  
Templeton
6/228
Olinda Reserve 
RankNameRunsGradeRound
1 Stephen D Scott122L Grade7
2 Adam Humphries118D Grade (Don Smith Shield)6
3 Kieren Kemm106D Grade (Don Smith Shield)4
4 Tim Scott106L Grade12
5 Tim Scott100L Grade11
6 Dylan P Goldberg100L Grade11
7 Chris Brown93Stuart Newey Plate4
8 Tyson F Heinrich92D Grade (Don Smith Shield)6
9 Stephen J Riordan83L Grade6
10 Tim Scott81D Grade (Don Smith Shield)9
View all statistics